Війна триває і кількість людей, які отримують інвалідність зростає як у великих містах, так і в маленьких громадах. Тому суспільство має бути готовим забезпечувати доступність та підтримку для всіх тих, хто цього потребує.
У грудні 2024 року в Софіївській сільській громаді стартував масштабний проєкт, спрямований на покращення доступності, розвитку інклюзивного середовища та підтримки людей. Які постраждали від вибухонебезпечних предметів (ВНП).
У межах проєкту відбулася серія тренінгів для медичних та соціальних працівників, метою яких було підвищення їхньої розвиток компетентності у наданні першої допомоги та психологічної підтримки постраждалим та їхнім сім’ям. Окрема увага була приділена профілактиці професійного вигорання фахівців.
Разом із психологинею Наталією Резніченко учасники опрацювали:
– специфіку психологічних травм спричинених ВНП;
– ознаки посттравматичного стресового розладу (ПТРС) та інших психологічних порушень;
– етичні та практичні аспекти надання первинної психологічної допомоги;
– особливості застосування базових технік психологічної підтримки;
– межі власної компетенції та пере направлення постраждалих до спеціалізованих фахівців;
– методи самодопомоги для запобігання професійному вигоранню.
Окрім цього, представники місцевого самоврядування, медичні та соціальні пройшли навчання з розробки та впровадження системи психологічної підтримки в громадах. Разом із професором В’ячеславом Клочаном вони розглянули ключові аспекти створення такої системи, зокрема:
– оцінку потреби громади у сфері психологічної допомоги;
– розробку та впровадження ініціатив підтримки для постраждалих та їхніх родин;
– методи моніторингу ефективності програм;
– роль місцевої влади та соціальних служб у забезпеченні довгострокового функціонування таких ініціатив.
Практична частина тренінгів включала інтерактивні вправи, моделювання комунікаційних ситуацій та використання асоціативних карт «Dixit» для кращого розуміння емоційного стану людей.
У межах проєкту в громаді реалізовано низку ініціатив для забезпечення безбар’єрного середовища: встановлено інформаційні таблички зі шрифтом Брайля та сучасні підйомники, які забезпечать комфортний доступ для людей з інвалідністю. Ці рішення сприяють покращенню мобільності жителів та розвитку інклюзивного простору.
Нові підйомники вже працюють за адресами:
- с. Софіївка, вулиця Софіївська, 24А;
- с. Баратівка, вулиця Центральна, 6.
У Софіївській громаді вже розпочав роботу автомобіль «Мобільні соціальні послуги», який допоможе забезпечити доступність соціальної та психологічної підтримки для маломобільних осіб та жителів віддалених районів. Автомобіль оснащений обладнанням для надання широкого спектру послуг, зокрема психологічних консультацій, соціальної підтримки, базового медичного догляду та допомоги в побутових питаннях.
«Це не просто ініціатива, а принципова зміна підходу. Ми не «допомагаємо» людям з інвалідністю — ми створюємо рівні можливості для всіх. Сьогодні, коли війна збільшує кількість людей із різними порушеннями, громади мають відповідати на ці виклики та забезпечувати доступність без бар’єрів. Разом із небайдужими жителями, меценатами та місцевою владою ми створюємо комфортний простір для всіх. І це лише початок», – зазначила керівниця проєкту «Рівність для всіх» Тетяна Котенко.
Проєкт «Рівність для всіх» реалізує громадське об’єднання «Довіра» за сприяння ПРООН в межах проєкту «Протимінна діяльність в Україні» за фінансової підтримки уряду Іспанії.